Zvezda sa ivice ambisa izborila majstoricu

Osvajača AdmiralBet ABA lige u ovoj sezoni odlučiće majstorica. Košarkaši Crvene zvezde, aktuelni šampioni, odbranili su domaći teren, pošto su i u četvrtoj utakmici pobijedili Partizan sa 68:56 i izjednačili na 2:2 u seriji.

Odlučujuća peta utakmica igraće se prekosutra u “Areni”, pred navijačima Partizana.

U četvrtom meču vodila se rovovoska borba, oba tima su bila u “minus” fazi, kada je riječ o napadačkom učinku, a u takvom ritmu se Zvezda mnogo bolje snašla, sve vrijeme je kontrolisala situaciju i zasluženo je slavila.

Imao je domaćin i +17 u finišu treće dionice, Partizan se volšebno vratio, došao na -5 sredinom posljednjeg kvartala, Panteru je tada izašla jedna trojka iz obruča, a Zvezda je potom na krilima sjajnog Fakunda Kampaca odbila taj nalet i bez drame privela duel kraju.

Upravo je Kampaco bio najefikasniji kod pobjednika sa 21 poenom. Dobrić je dodao 14, a Petrušev 10.

Kod Partizana je Egzum imao dabl-dabl sa 12 poena i 10 skokova, a Panter i Avramović su imali po 10 poena.

Aleksa Avramović se pojavio u startnoj petorci Partizana i nakon pogotka Lesora i zakucavanja Petruševa, ubacio trojku za početnih 2:5. Potom je Ledej vezao pet poena i odveo Partizan na opipljivih 6:12. Duško Ivanović je na teren poslao Kampaca, Dobrića i Markovića, Zvezda pojačala u odbrani, a u napadu odgovorila sa dva bacanja Petruševa, trojkom Dobrića, poenima Kampaca, sjajnim ulazom Dobrića, samo jednim od tri ubačenih slobodnih bacanja Kampaca, pa polaganjem Kampaca u kontri, za seriju od 12:0, okrenula na 18:12 i natjerala Željka Obradovića na tajm-aut. Zvezda je nastavila da igra perfektnu odbranu, Martin je promašio čist šut, a onda poslao Egzuma na liniju za slobodna bacanja, koji je bio polovičan i postigao prvi poen za Partizan poslije tačno pet minua igre. Uvodnu dionicu je poenima iz reketa završio Petrušev, pa je Zvezda prvih deset minuta dobila sa 20:13, a četvrtinu zatvorila serijom 14:1.

U drugoj četvrtini jako loša igra na obje strane. Nismo vidjeli koš u početna dva minuta, Kampacu je trojka izašla iz obruča, da bi Smailagić trojkom smanjio na 20:16. Mitrović je napravio treći faul, Zvezda ništa nije mogla da pogodi, nije ni Partizan blistao, ali je ipak bio malo bolji u tim momentima. Panter je ubacio trojku i vratio goste u egal – 20:19. Nakon toga je Lazić napravio nesportski faul. Zvezda je prvi koš u ovom periodu dala tek na 4.59 minuta prije kraja preko Bentila. Petrušev je pogodio trojku za 25:22 na 2.40 do kraja, a Panter je odgovorio dvojkom. Poslije “cigle” Bentila, Vlidoza je ukrao loptu Panteru i položio u kontri za 27:24, što je Obradovića natjeralo da zatraži tajm-aut. Nije urodilo plodom, Naneli je zapetljao i promašio, a lošu akciju kaznio je Kampaco, laganim polaganjem. Potom trojka Kampaca i Zvezda ide na 32:24.

Treća četvrtina krenula je poenima Egzuma, a razigrani Fakundo Kampaco mu je odgovorio trojkom. Dobrić je zatim poslije prodora odveo Zvezdu na +11, a onda je ubacio i trojku za 40:28. Egzum u tim trenucima nije dao Zvezdi da se još više odlijepi, vezao je šest poena i održavao Partizan na -10. Ipak, Zvezda je dobila Dobrića u ovom kvartalu, koji je unio veliku energiju i brutalnim zakucavanjem donio “Crveno-bijelima” 45:32. Partizan je tonuo sredinon ovog perioda, niko osim Egzuma nije mogao ništa da uradi u fazi napada, pa je Zvezda strpljivo gradila svoju prednost. Fenomenalan pas Petruševa i poenim Hasana Martina, natjerali su Obradovića da zatraži tajm-aut. Poslije još jednog lošeg napada gostiju, Vildoza je pogodio dva bacanja za 49:32. U finišu, pravo notkuda serija Partizana od 7:0, pa se u posljednjih deset minuta ušlo sa rezultatom 49:39.

Luka Mitrović je već na startu četvrte četvrtine napravio četvrtu ličnu grešku i doveo sebe i Zvezdu u problem, ali Stefan Marković ubacio mnogo važnu trojku za 52:39. Partizan je uspio zatim da priđe na -9, a onda su iz dobre odbrane došli i poeni Madara za 54:57. “Crno-bijeli” su se vratili, a Ivanović je morao da zove minut odmora. Kampaco maši trojku iz tajm-auta, a Panter “lepi” dvojku za -5. Vildoza je polaganjem sa zadrškom prekinuo seriju gostiju, a Panter ponovo vratio -5. A onda se ukazao Lazarević, Zvezdin tragičar iz druge utakmice ovog finala, koji je u prvom kontaktu sa loptom pogodio trojku za 59:51. Trojku mu je vratio Egzum. Panteru je izašla trojka iz tranzicije, ali je zato Kampaco bio hladnokrvan i pogodio je van linije 6.75, za 62:54. Partizan je zatim pogriješio u napadu, a Kampaco lagano položio i stavio tačku na ovaj susret.

U samom finišu smušenost i jednih i drugih, a Zvezda je sačuvala trijumf. Tenzija na tribinama nije bilo sve do posljednjeg minuta, kada je uslijedio višemunutni prekid bez ikakve potrebe. Sve se odužilo, ali za promjenu rezultata je bilo kasno.