Početna Najnovije Novosti Društvo

Srbija u polufinalu SP: Orlovi savladali Litvaniju

“Orlovi“ će igrati u polufinalu Mudobasketa nakon što su danas u Manili u četvrtfinalu savladali do danas neporaženu Litvaniju sa 87:68. Kada su je mnogi otpisali i nisu joj davali nikakve šanse u borbi za medalje, Srbija je pokazala da je košarkaška velesila i da je nikad ne treba otpisivati. Ovo je bila pobjeda i za Borišu Simanića, kojem je kao što je poznato zbog pogoršanog stanja odstranjen bubreg.

“Orlovi“ Svetislava Pešića odigrali su najbolji meč na turniru i to protiv najkvalitetnijeg protivnika. Bogdan Bogdanović je pokazao klasu i da je predvodnik ove sjajne generacije. Ovom pobjedom došli su i na prag Olimpijskih igara. U polufinalu će igrati protiv boljeg iz meča Kanada – Slovenija (igraju sutra).

Počelo je poenima Bogdana Boganovića (2:0), a zatim je Jonas Valenčiunas vezao pet poena (2:5), da bi onda Milutinov uzvratio (4:5). Razigrani su bili i jedni, tako da je nakon tri minute bilo već 8:8. Litvanci su nestvarno šutirali za tri poena, za 4 minute su imali 4 od 4. U 5. minuti je bilo 16:10 za Litvance. U tim trenucima Bogdanović je držao “orlove“ u igri. Imao je osam poena za pet minuta. Poenima Nikole Jovića Srbija u 7. minuti prišla na minus 2 (18:20), a onda je Aleksa Avramović donio poravnanje (20:20). Nakon prve četvrtfinale Litvanija je vodila sa 25:24.

U drugu dionicu ušlo se poenima Davidovca (26:25). Sjajni Petrušev donosi 28:25 Srbiji nakon minut igre. Odbrana je u tim trenucima bila sjajna. Gudurić je zatim fauliran na šutu za tri, Marko je pogodio dva bacanja za 30:25. Držala je u tim trenucima Srbija pod kontrolom utakmicu, dok se Litvanija mučila u napadu. Milutinov postiže važne poena u 15. minuti za 36:30. A onda sjajna trojka Bogdanovića za tada maksimalnih plus 8 (41:33). Litvance je stao šut za tri poena. “Orlovi“ su mirno priveli poluvrijeme, te na odmor otišli sa velikih plus 11 nakon čudesne trojke Bogdanovića koji je imao čak 18 poena.

Drugo poluvrijeme počinje serijom Litvanije od 5:0 (43:48), ali je odmah uzvratio Nikola Jović sjajnom trojkom (51:43). Ipak, Litvanci ponovo vežu 4:0 za 47:52, ali onda Stefan Jović pogađa za tri (55:47). Bogdanović zatim vraća na plus 9 (57:48). Ponovo u tim trenucima Pešićevi momci igraju sjajno, kako u napadu, tako i odbrani. Nikola Jović vraća na plus 11 (59:48). Sve je eksplodiralo nakon nove trojke Stefana Jovića za velikih plus 14 (62:48). Bili su Litvanci u nokdaunu. Stefan Jović je bio x faktor u tim trenucima pogdio je i treću vezanu trojku (65:51).

Nevjerovatni Avramović po četvrti put krade loptu i polaže za plus 16 (67:51). Srbija je bila pred velikom pobjedom. U posljednji period se ušlo pri rezultatu 73:55. U posljednjoj četvrtini uzdrmani Litvanci nisu mogli ozbiljnije zaprijetiti. Sve dileme oko pobjednka riješio je sjajni Filip Petrušev sa dvije vezane trojke za čudesnih 82:57. Srbija je rutinski privela meč kraju i ostvarila veliku pobjedu.

Prvo ime utakmice bio je Bogdan Bogdanović sa 21 poenom, četiri skoka i tri asistencije. Veliki doprinos su dali i ostali. Filip Petrušev (17), Nikola Milutinov (9), Marko Gudurić (9), Stefan Jović (11), Aleksa Avramović (8), Nikola Jović (8), Vanja Marinković (1), Ognjen Dobrić i Dejan Davidovac (2), kao i Dušan Ristić (1).