Španija na krovu Evrope, Crvena furija nadigrala Englesku

Po četvrti put Crvena furija osvaja pehar na Evropskom prvenstvu. Ovaj put su u finalu bili bolji od Engleske s 2:1.

Gordi Albio je ponovo poražen u finalu. Prije tri godine su poraženi od Italije, a sada od Španije koja je sasvim zaluženo slavila pobjedu.

Ono što smo vidjeli u prvom poluvremenu daleko od je onoga što se očekuje u finalu Evropskog prvenstva.

Očigledno je da su Španija i Engleska u glavi imali više šta mogu da izgube nego šta mogu da dobiju pa niti jedan tim nije mnogo napadao. Borba se većinom vodila na sredini terena i tek u nekoliko navrata smo vidjeli, ono što smo očekivali, raskošan napadački potencijal obje ekipe.

Međutim u svih 45 minuta nismo vidjeli niti jednu pravu priliku.

Očigledno je da je selektor Španije Luis de la Fuente očitao lekciju svojim pulenima na odmori u Španija je u napad krenula od prve minute nastavka. To im se isplatilo već u 47. minutu kada je na asistenciju sjajnog Lamin Jamal gol postigao Niko Vilijams.

Španija se tu nije zaustavila. Samo minut kasnije priliku je imao Dani Olmo, ali fudbaler Lajpciga nije uspio da zatrese mrežu. To nije bio kraj prilika Crvene furije. U 55. minutu je šansu imao Alvaro Morata, dok je nakon njega priliku imao i Vilijams, ali je lopta nakon njegovog šuta završila pored gola.

Kako je vrijeme odmicalo Engleska se budila svjesna da više nema šta da čeka. 64. minut donio je priliku Gordom Albionu preko Džuda Belingema, ali je na kraju sviran i faul napadaču Real Madrida. Naravno Španija nije prestala sa napadima, ali do gola jednostavno nisu mogli.

U jeku napada Španije sjevnula je kontra Engleske koja nakon sjajne akcije dolazi do izjednačenja. Kol Palmer je iskoristio sjajnu asistenciju Belingema i sa vrha šesnaesterca je šutirao neodbranjivo. Bila je to fantastična akcija Engleske koju je poveo Bukajo Saka koji je u šesnestercu pronašao Belingema koji je poslao sjajnu povratnu loptu Palmeru koji to nije propustio da realizuje.

Imala je Španija do kraja još nekoliko prilika, najbolju preko Lamin Jamala u 82. minutu, ali možemo reći da je pravda zadovoljena u 87. minutu kada je gol postigao . Nije se ni Engleska predavala, napadala je do kraja meča, bila blizu gola, ali mreža se više nije tresla.