Početna Najnovije Novosti Društvo

Prva pobjeda Srbije u Ligi nacija, kreće nova era Gvidetija

Podmlađena ženska seniorska reprezentacija Srbije zabilježila je prvu pobjedu u ovogodišnjem izdanju Lige nacija. Srbija je jutros u prvom meču u Braziliji u okviru druge sedmice takmičenja nadigrala Japan sa 3:2 (16:25, 25:20, 16:25, 25:20 i 15:10) poslije 105 minuta igre.

Imali smo priliku da pratimo sjajnu utakmicu u Braziliji, u kojoj je Srbija, nakon četiri poraza, stigla do dugo čekane pobjede. Nakon prvog seta, u kojem je Srbija još uvijek tražila svoju prepoznatljivu igru, izabranice Đovanija Gvidetija su od starta drugog zaigrale kao preporođene.

Sredinom seta Srbija je preuzela inicijativu, održavala je prednost, a prevagu je donijela serija blokova, koja joj je omogućila da izjednači rezultat. Gotovo isti scenario viđen je i u naredna dva perioda. Japan je najprije uspio po drugi put da povede na meču, da bi seniorke Srbije u četvrtom setu, sjajnom igrom u svim segmentima, izborile peti set.

Istinska borba vođena je na početku odlučujućeg seta. Japan je poveo sa 5:4, ali je ekipa Đovanija Gvidetija u tim trenucima napravila fantastičnu seriju od 8:0, koja je bila presudna. Uspio je Japan u završnici seta da smanji zaostatak, ali to nije bilo dovoljno i Srbija je sa 15:10, po prvi put slavila u ovogodišnjoj Ligi nacija. Za 24 poena zaslužna je Aleksandra Uzelac, za 14 Ana Bjelica, za 13 Katarina Lazović, za 12 Jovana Stevanović.

Srbija će drugu utakmicu u Braziliji odigrati u petak, 16. juna protiv Brazila od 02.00 po našem vremenu. Treći meč u Brazilu, Srbija će odigrati u subotu, 17. juna od 02.00 po našem vremenu protiv Tajlanda. Četvrti meč u Braziliji odigraće u nedjelju, 18. juna protiv Hrvatske, isto od 02.00 po našem vremenu. U Brazilu će igrati i SAD, Njemačka i Koreja.

Srbija će u Suvonu (27. jun – 2. jul) igrati protiv Kine, Njemačke, Dominikanske Republike i Bugarske. U Koreji će pored domaćina još igrati SAD i Poljska.

Finalni turnir

Srbija u takmičenju po grupama neće igrati protiv Italije, Nizozemske i Koreje. Finalni turnir Lige nacija u konkurenciji odbojkašica odigraće od 12. do 16. jula u Arlingtonu (Teksas) u SAD. Sistemom takmičenja Lige nacija predviđeno je da se za svaku sedmicu takmičenja formiraju po dvije grupe sa po 8 selekcija, kao i da takmičenje u okviru jedne sedmice traje šest dana, od utorka do nedjelje. Svaka reprezentacija će odigrati po 12 utakmica tokom tri sedmice, odnosno četiri meča za šest dana tokom jedne sedmice. Na Finalnom turniru će igrati osam reprezentacija, a takmičenje počinje od utakmica četvrtfinala, prenosi “Sportal”.