Portugal savladao BiH u Zenici rezultatom 0:5

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine pretrpjela je večeras jedan od najtežih poraza u svojoj istoriji.

U utakmici osmog kola kvalifikacija za plasman na Evropsko prvenstvo 2024. godine favorizovani Portugal je na prepunom stadionu „Bilino polje“ slavio rezultatom 5:0. Bh. tim je tako ostao i bez matematičkih šani za direktan plasman u Njemačku naredne godine.

Za pulene selektora Save Miloševića ostala je još nada u baražu ostvarenom kroz Ligu nacija. Utakmice se igraju početkom naredne godine.

Portugalci su već u ranoj fazi večerašnje utakmice najavili debakl “zmajeva”. Igrao se 5. minut kada su Portugalci poveli golom Kristijana Ronalda iz jedanaesterca. Najstroža kazna dosuđena je nakon što je u šesnaestercu Bosne i Hercegovine rukom igrao Barišić.

Zatražena je asistencija iz VAR sobe, a nakon analize sudija je pokazao na bijelu tačku.

Krsitijano Ronaldo je savladao Ibrahima Šehića i postigao svoj 126. gol u dresu nacionalnog tima Portugala.

Kristijano Ronaldo je zaresao mrežu bh. tima i u 20 minuti. Iako je linijski sudija signalizirao ofsajd iz VAR sobe je odlučeno da se gol prizna.

U 25. minuti za 3:0 pogodio je Bruno Fernandeš za vodstvo Portugala 3:0.

Fudbaleri Bosne i Hercegovine u prvih pola sata utakmice nisu niti jednom uspjeli ozbiljnije zaprijetiti golu Portugalaca, a onda je Žoao Kanselo u 32. minuti golom za 4:0 najavio debakl “zmajeva” u večerašnjoj utakmici.

U 39. minuti desio se incident kada je jedan od gledalaca utrčao sa tribina na teren. Uputio se prema Kristijanu Ronaldu, ali je brzo reagovalo obezbjeđenje i utakmica je nastavljena.

Žoao Felkis je u 41. minuti zatresao mrežu za 5:0.

Prvo poluvrijeme je završeno vodstvom Portugala 5:0, a domaći navijači u nastavku su strahovali od većeg debakla.

Selektor Savo Milošević u drugom poluvremenu u igru je uveo Hadžiahmetovića i Gazibegovića, a izašli su Rahmanović i Demirović.

Prve izmjene u reprezentaciji Portugala napravljene su u 63. minuti. U igri su Pedro Neto i Diogo Jota, a izašli su Rafael Leao i Kristijano Ronaldo, koji je ispraćen ovacijama publike na stadionu.

Na drugoj strani Savo Milošević dao je priliku Saidu Hamuliću umjesto Miroslava Stavanovića.

Od 71. minute prinudna izmjena u reprezentaciji BiH. Zbog povrede je igru morao napustiti golman Ibrahim Šehić, a priliku je dobio Nikola Vasilj. U igri je i Renato Gojković umjesto Adriana Leona Barišića.

Portugalci u drugom poluvremenu sa izmjenjenim sastavom nisu uspjeli dotući “zmajeve” još više, ali su zasluženo slavili sa 5:0.