“Orlovi” visoko lete: Uz manju dramu, Srbija pregazila i Portoriko

Košarkaška reprezentacija Srbije ostvarila je drugu pobjedu na Mundobasketu.

Nakon ubjedljivog trijumfa nad Kinom, “Orlovi“ su danas u Manili u okviru drugog kola grupe B pobijedili selekciju Portorika sa 94:77. Ovim trijumfom izabranici Svetislava Pešića su sigurno osigurali drugi krug takmičenja, a za ovjeru prvog mjesta za dva dana igraće protiv Južnog Sudana.

Iako se činilo da će to biti lakši trening posebno nakon prvog poluvremena, u drugom je Srbija odigrala ispod svih kritierija. Pitanje pobjednika su riješili već nakon 20 minuta igre. Srbija je savršeno otvorila meč. Za nepuna dva minuta bilo je 8:0 nakon što je Nikola Jović postigao dvije vezane trojke. Ipak, poslije tajmauta, Portorikanci su serijom od 5:0 došli na 5:8, a onda je uslijedio novi uragan i serija 9:0 srpskih košarkaša (17:5). Do kraja prve dionice prednost je samo rasla, tako je u 7. minuti bilo 23:7, a poslije 10 minuta je bilo 27:15. U ovom periodu Nikola Jović je imao 11 poena.

U drugoj četvrtini nastavljena je dominacija Srbije. Poenima Alekse Avramovića i Marka Gudurića u prvoj minuti je bilo 32:15. U istom ritmu nastavilo se do kraja poluvremena. “Orlovi“ su igrali lijepo i raznovrsno za razliku od Portorikanaca koji su uglavnom šutirali za tri poena. U 15. minuti je nakon trojke Avramovića bilo velikih 41:17. Na poluvremenu su srpski košarkaši vodili i jasno je da je nakon 20 minuta pitanje pobjednika već rješeno.

U drugom poluvremenu Srbija je popustila u trećoj dionici. Portoriko je bio bolji, pa su u 24. minuti prošli na minus 22 (40:62), ali tu prednost su zahvaljujući trojkama smanjili na pristojnih minus 17 (58:75). Portoriko je ovu dionicu dobio sa 31:18. U posljednjem periodu Portorikanci su uspjeli da smanje na 71:81, ali to je bilo sve. Iako nije blistala u drugom poluvremenu, Srbija je rutinski privela meč kraju, iako će Pešić sigurno biti ljut na svoje pulene poslije poprilično neozbiljnog drugog poluvremena.

Pešić je u ovom susretu dao priliku svim igračima izuzev Filipa Petruševa, koji se na meču protiv Kine požalio na povredu. Najefikasniji u sprskom timu bili su Nikola Jović sa 17 poena, Bogdanović je dodao takođe 17, Avramović 15, a Milutinov 12 poena.

Nakon dva odigrana kola u grupi B Srbija ima 4 boda, Južni Sudan i Portoriko imaju po 3, dok je Kina sa dva poraza na dva boda. U trećem kolu u srijedu se sastaju: Srbija – Južni Sudan i Kina – Portoriko.